Розробка специфікацій

Зрозуміла специфікація - хороша специфікація. Ми в Evergreen знаємо, як складне викласти просто. Замовте написання специфікації в Evergreen Документація до ПЗ. Розробка специфікацій 7

"Специфікація" - скорочена назва документа "Специфікація вимог програмного забезпечення" (Software Requirements Specification, SRS). На практиці цей документ може називатися "технічне завдання" (ТЗ), Terms of Reference (TOR), Functional Requirements і т. п.

Однак насправді все це різні документи, вміст яких регламентується різними стандартами. Хоча найчастіше вони виконують одну й ту ж функцію: пояснюють вимоги до ПЗ, що розроблятиметься, і дають розуміння, що взагалі слід розробити.

Розробка специфікації - обов'язкова частина процесу проектування в нашій компанії. Детальніше про проектування від Evergreen читайте тут. Ми успішно розробляємо специфікації як для комерційних організацій та НУО, так і для міжнародних донорів. Перші здебільшого планують проведення тендеру на розробку власних систем, другі обирають підрядника для розробки проектів для державних служб.

Що міститься у специфікації на розробку?

У роботі над специфікацією необхідно враховувати велику кількість даних:

  • загальний блок інформації про проект: цілі, завдання, термінологія, аудиторія користувачів;
  • загальний опис продукту: функціональність, деталізація користувачів (персони), операційне середовище, в якому буде експлуатуватися продукт, рамки, обмеження, правила і стандарти;
  • більшу частину специфікації займають описи алгоритмів і процесів, flow-діаграми, функціональні вимоги, вимоги до інтерфейсів (UX, API, обладнання, якщо є);
  • нефункціональні вимоги являють собою вимоги до гарантування безпеки даних, безпеки, швидкості, інтелектуальної власності і ліцензійної політики.

Це неповний перелік; список розділів може змінюватися в залежності від конкретного виду документа (RFP, TOR, SRS).

Технічне завдання на розробку: що таке хороша і погана специфікація

Якщо коротко, головною ознакою хорошої специфікації є її зрозумілість: погана специфікація - незрозуміла специфікація. На жаль, саме неповні, непродумані і, в підсумку, незрозумілі специфікації у здебільшого називаються на ринку технічним завданням на розробку.

Коротка довідка: ТЗ (технічне завдання) - документ, вміст якого регламентовано стандартом ГОСТ 89 року. Тому у своїй роботі ми намагаємося не використовувати цей термін, крім випадків, коли нам потрібно розробити саме ТЗ, згідно з усіма вимогами ГОСТу. У такому випадку ми плачемо можемо зробити смислову частина документа, а оформлення відповідно до стандарту передоручити тим, хто в цьому щось розуміє. Тому що ГОСТ 89 року - страшна річ.

Зрозуміла специфікація містить мінімально необхідний обсяг інформації, щоб отримати чітке уявлення про те, як повинен виглядати і працювати завершений продукт. Таким чином, не варто деталізувати можливі способи реалізації, але потрібно деталізувати, як саме ви зрозумієте, що досягли потрібного результату.

Відповідно, чим більше стандартів потрібно дотримуватися, тим детальніше доведеться описувати, наприклад, критерії відповідності стандартам, допустимість відхилення і т.п.

Як створюється специфікація

Загалом існує 4 основні етапи роботи з вимогами:

Створення специфікації

  1. Попередні дослідження. Під цим пунктом мається на увазі аналіз конкурентів/замінників, UX дослідження: аналіз аудиторії, персон користувачів, їхніх основних проблем і завдань, а також розуміння бізнес-моделі продукту і рентабельної суми на його розробку.

  2. Формування та аналіз вимог. На цьому етапі розробляється UX-прототип системи або 0-прототип (мінімально працює програма для ілюстрації алгоритму і/або основної ідеї). На підставі цього описуються функціональні вимоги.

  3. Специфікування вимог. Тут з'являється власне специфікація. В один документ збираються опис прототипу, функціональні, призначені для користувача і системні вимоги. Найчастіше сформувати специфіковані вимоги не можна без проектування архітектури ПЗ, тому ми робимо проектування архітектури.

На цьому етапі визначається структура ПЗ, дані, що є частиною системи, інтерфейси взаємодії компонентів системи й алгоритми. Само собою проектування - ітераційний процес, при якому кожен наступний етап впливає на попередній, а специфікації стають все більш деталізованими ближче до завершення проектування.

Кінцевими результатами процесу проектування є точні специфікації на алгоритми і структури даних, що будуть реалізовані на етапі створення ПЗ.

  1. Затвердження вимог. На цьому етапі ми перевіряємо, здійсненність, узгодженість і достатність вимог (повнота вимог).

Хочете написати специфікацію самостійно? Ми вже створили чек-ліст того, що має в себе включати технічне завдання для різних типів продукту. Створене за нього ТЗ - гарантія того, що майбутній продукт буде відповідати вашим побажанням і виконувати необхідні функції.

Також ви можете замовити розробку специфікації у нас, і отримати результат, гарантований фахівцями Evergreen!

Написати

Залишилися запитання?

Почувайтеся вільно - ми раді проконсультувати з будь-якого професійного питання і зробимо це абсолютно безкоштовно, просто зателефонуйте нам або заповніть форму.

Цей сайт є українською мовою. Ви можете переключити мову у меню, або зробити це зараз.