Побудова і налаштування черг в Celery и Flower 8 Побудова і налаштування черг в Celery и Flower 9 Побудова і налаштування черг в Celery и Flower 10

Celery & Flower: побудова і налаштування черг

#Розробка

Автор: Михайло Ашкалунін, Developer/Python support

Матеріали статті підготовлені в рамках внутрішньої програми менторства і навчання фахівців команди Evergreen.

Сьогодні поговоримо про Celery — популярний інструмент для створення розподілених черг задач. Такі черги дозволяють розвантажити роботу в інший процес і виконувати частину задач у фоновому режимі (якщо вони не залежать від подальших дій користувачів), поки застосунок виконує інші задачі. Це прискорює час відгуку сайту чи програми і покращує user experience. Також поговоримо про Flower — з його допомогою ми відслідковуємо воркери Celery та прогрес по тасках. 

Що таке Celery

Коротко про те, чим є Celery:

 • безкоштовна open source бібліотека на Python;
 • розподілена черга задач: задачі можуть розподілятись на декілька машин, воркерів, ядер процесора;
 • асинхронне виконання задач: деякі таски, що потрапляють на воркер, можуть виконуватись окремо від основного потоку;
 • задачі за розкладом: можна прописати розклад регулярних задач, і вони будуть виконуватись щохвилини, щогодини або щодня.

Для чого використовується Celery

Celery зарекомендував себе як чудовий інструмент для:

 • відкладеного виконання задач. Не всі задачі вимагають миттєвого виконання: наприклад, коли ми генеруємо певну кількість розсилок, ми не мусимо чекати на фронті, поки вони всі відправляться. Замість цього отримаємо результат типу success і повідомлення, що задачі поставлені в чергу і почнуть виконуватись у певний момент;
 • розподілу обчислень між серверами. Можемо віддати частину задач на сторонній сервер, щоб не виконувати всі таски на одній машині і не навантажувати основний сервер. Для нас він важливіший і має справлятись із навантаженням трафіку. 

архітектура Celery

Як працює Celery

Розглянемо коротко, з чого складається архітектура Celery.

 1. В Celery задачі створюють так звані “продюсери” (producers). Ними може виступати Celery beat (cron), який генеруватиме таски щохвилини, щогодини — як ми запрограмуємо, або ж задачі будуть генеруватись з програми (не обов’язково Django) за подією: коли користувач щось натиснув на фронті, на бекенді згенерувалась задача. 

 2. Таски потрапляють у чергу в брокер (Redis або RabbitMQ). Ми використовуємо Redis, оскільки його легше налаштувати, і він краще справляється з простими задачами. В брокері можна організувати декілька черг і присвоїти кожній пріоритет залежно від важливості.

 3. Consumers — власне, воркери (workers) — це виконавці задач, які забирають і виконують таски з черг у брокері. Для кожного воркера черга налаштована індивідуально. Воркери можуть повертати або не повертати результати. Якщо результати виконання задачі нам не потрібні, можемо їх ігнорувати. Якщо потрібні, вони зберігатимуться в бекенді Celery у вигляді даних типу success і hash та інформації про час (тривалість) виконання задачі. Як бекенд також може використовуватись Redis.

Кращі практики використання Celery

Ділимость нашими спостереженнями і висновками, зробленими в процесі роботи з чергами задач в Celery.

Не використовувати в якості брокера/бекенду БД

База даних не зовсім для цього призначена і має свої обмеження: вона не настільки швидка і розміщується, на відміну від Redis, не в оперативній пам’яті, а на жорсткому диску. Навіть якщо це SSD, все рівно потрібно набагато більше часу, щоб її використовувати.

Розділяти задачі за пріоритетами, використовувати декілька черг

Щоб другорядні таски не забивали всі воркери, нам потрібно залишати окремий воркер під високопріоритетну чергу. Так критичні таски, які потрібно виконати негайно, будуть запускатись миттєво, а не чекати завершення низькопріоритетних задач, якими забита черга. 

Не передавати готовий ORM-об’єкт або великі JSON/серіалізовані об’єкти в задачу

По-перше, все це зберігається в брокері в той час, поки задача перебуває в черзі (в Redis, який “висить” в оперативці) і забиває пам’ять. По-друге, якщо ми отримали ORM-об’єкт, до того моменту, коли задача дійде до виконання, дані в цьому об’єкті вже можуть бути неактуальними. Тобто потрібно зробити повторний запит в БД, отримати оновлені дані та їх обробляти.

Встановлювати ліміти на виконання задач

Рекомендуємо вказувати ліміт для кожної задачі, в тому числі низькопріоритетних. Це потрібно, щоб запобігти ситуації, коли неоднозначні таски зависають на виконанні і гальмують роботу всієї системи. 

Використовувати дрібні таски з мінімальним функціоналом

Це корисно для модульності, скорочує кількість коду (багатомодульність), і задачі не висять тривалий час на виконанні.

Таскам краще повертати інформативний результат

Якщо ми обробляємо і зберігаємо результати виконання задач, з них має бути зрозуміло, що відбувається з тасками. Звичайно, це не має бути великий об’єкт чи JSON, але і не проста відповідь true or false. 

Логування

В момент запуску Redis, де зберігаються результати виконання задач, ці дані можуть бути втрачені. Якщо ми ведемо логи, все зводиться у певний файл, і в разі необхідності ми можемо прослідкувати, що відбувалось з тасками не тільки за результатами, але і в процесі виконання.

Моніторити таски через веб-інтерфейс Flower

Це must have. Для доступу до моніторингу вистачить браузера — не потрібно заходити в консоль, на сервер, при цьому керування доступом у Flower значно простіше і візуально зрозуміліше.

Що таке Flower і для чого його використовувати

При роботі з Celery рекомендуємо використовувати Flower — невеликий веб-застосунок, головними можливостями якого є:

 • моніторинг в real-time (графіки, пошук, статистика). Flower написаний на Tornado і працює через веб-сокети, дані в ньому оновлюються в реальному часі. Можемо переглядати графіки, шукати таски, дивитися статистику. Однак Flower не зберігає раніше виконані таски (економія пам’яті), і щоб будувався якийсь графік, потрібно тримати його в браузері.

моніторинг в Flower

 • Керування воркерами: перезапуск, встановлення лімітів, кількість задач, які він опрацьовує за один раз. 
 • Керування чергами: можемо перекидати черги між воркерами, задавати пріоритетність. Якщо ми не чекаємо ніяких високопріоритетних задач, можемо відключити цю чергу з воркера. Приклад створення черг в Flower:

створення черг у Flower

В налаштуваннях ми почали використовувати autoscale: якщо не прописувати автоскейлінг або concurrency, то кількість субпроцесів буде дорівнювати кількості ядер. І це не дуже добре, тому що в такому разі виконання задач і обробка запитів веб-сервера будуть “з’їдати” всі ядра, і сайт чи застосунок буде підгальмовувати.

автоскейлінг у Flower

 Процес обробки задач можемо побачити на вкладці Tasks. Тут є сортування за станом, часом виконання, можна подивитись самі таски, є трейсбеки (traceback), де відображається код та інформація про помилки, якщо задача впаде.Flower tasks

Flower у нас підключений до брокера і бекенду (Redis), але дані про таски він зберігає в собі. Якщо ми перезавантажимо Redis, то результати виконання поточних задач все рівно будуть зберігатись у процесі Flower до моменту його перезапуску. В той же час, якщо ми перезапустимо Flower, то він обновиться і не буде шукати в Redis, які таски були виконані і які ще чекають на завершення.

Всі параметри, що стосуються виконання задач, можуть бути заздалегідь налаштовані в коді. Настройки в Flower призначені, скоріш, для чогось термінового і для того, щоб тестувальник або ПМ, що зайшов у Flower, міг "загасити пожежу", яка там може відбуватись.

Висновок

Сьогодні ми познайомились із базовими можливостями Celery і Flower. Celery дозволяє зв’язувати задачі між собою, створювати черги і переносити таски у фонову обробку. А з допомогою веб-інструменту Flower ви будете в курсі виконання задач в реальному часі, зможете відстежувати і перезапускати воркери. 

Слідкуйте за нашим блогом, щоб дізнатись більше про технології, які ми використовуємо в роботі над проектами Evergreen. Якщо ж ви маєте готову ідею, шукаєте рішення і команду для її реалізації, напишіть нам.

18.03.2021
Зображення, використані в статті, були взяті з відкритих джерел і використовуються як ілюстрації.
Хочете обговорити ваш проект або замовити розробку?
Надіслати
Цей сайт є українською мовою. Ви можете переключити мову у меню, або зробити це зараз.