На перший погляд, терміни low-code, zero-code, no-code звучать майже однаково. Якщо ви розглядаєте можливість відходу від традиційної розробки додатків, то маєте розуміти, що саме пропонує кожен зі згаданих вище підходів до розробки, і використовувати переваги, які вони дають.
Дещо забігаючи наперед, відзначимо, що незважаючи на те (і як можна здогадатися з назви), що для створення додатків із використанням low-code або zero-code майже, або взагалі не потрібне написання коду, це зовсім не означає, що всі відразу відмовляться від розробки ПЗ на замовлення, відбираючи в такий спосіб хліб у розробників. Low-code і no-code платформи дають бізнесу великі переваги з точки зору вартості володіння системою, внесення змін, знижують ціну помилки при створенні системи, а також допомагають зрозуміти, як штучний інтелект (ШІ) може прискорити розробку програмного забезпечення.
Low- і zero-code не є чимось принципово новим. Візуальне програмування, RAD (швидке прототипування і швидка розробка додатків) та інші технології існують вже багато років.
Лоукод- (low-code) і зерокод-платформи (zero-code) тісно пов'язані з поняттям PaaS (platform as a service, «платформа як послуга»), що пропонує можливості додатків у вигляді хмарних сервісів, а не певного набору коду, що його пише розробник. Платформи, відомі як «сервіси додатків», або «конструктори додатків» (aPaaS, application platform as a service), забезпечують найвищий у цій категорії рівень абстракції, дозволяючи розробникам швидше моделювати додатки, аніж програмувати їх, і не турбуватись при цьому про операційну систему, сховища, інфраструктуру чи програмні оновлення.
І low-code, і zero-code надають засоби для розробки додатків без необхідності в написанні великої кількості коду і навичках програмування. Замість цього користувачі отримують доступ до візуального середовища розробки, де вони можуть вибирати потрібні функціональні елементи з бібліотеки, з'єднувати їх візуально у робочий процес, зазвичай шляхом перетягування квадратиків на екрані, і таким чином створювати власний додаток.
Простіше кажучи, ви візуально робите те, що розробник зазвичай пише кодом. У low-code додатках знадобиться мінімум коду, у разі zero-code ви використовуєте попередньо встановлені шаблони та моделі, не використовуючи код взагалі.
Давайте розглянемо дані підходи більш докладно: що в них спільного, їхні плюси, мінуси і відмінності.
Завдяки low-code рішенням розробники можуть створювати повноцінні програми з сучасними користувацькими інтерфейсами, даними, логікою і підтримкою інтеграцій у візуальному редакторі, використовуючи drag-and-drop інтерфейс і мінімальну кількість коду. Лоукоди дозволяють створювати більш масштабовану та гнучку архітектуру в порівнянні з зерокод-рішеннями, тому що код все-таки десь писати можна.
Крім використання графічного інтерфейсу, low-code рішення також усувають необхідність у створенні фреймворків, зв'язуванні баз даних і виконанні інших завдань, в основному пов'язаних із написанням коду вручну. Якщо у вас або ваших співробітників є ідеї для програми або програмного забезпечення, то за допомогою low-code ви можете самостійно створювати гнучкі програми для виконання конкретних бізнес-завдань із набагато меншими зусиллями, швидше, навіть не маючи спеціального технічного досвіду.
До основних переваг low-code підходу для бізнесу належать:
Головні недоліки:
Лоукод-підхід можна використовувати для розробки більш складних програм і виконання спеціальних завдань, для яких вимагається візуальне представлення і можливість вносити зміни швидко, для створення MVP/ прототипів тощо. Багато low-code платформ мають не лише велику бібліотеку готових компонентів, але і підтримують сторонні хмарні сервіси, алгоритми ШІ, машинне навчання, блокчейн, системи розпізнавання зображень, голосу й облич тощо.
У нас в Evergreen є багаторічний досвід використання low-code хмарного процесора Corezoid для реалізації різних проєктів, в тому числі для автоматизації бізнес-процесів і швидкого об'єднання «непоєднуваних» систем.
Corezoid дозволяє будувати бізнес-процеси будь-якої складності, а логіка обробки представлена графічно у красивому редакторі. Corezoid отримує дані з будь-якої системи через API і має вбудовані функції для базової логіки, а також дозволяє написати кодом все, що ви не можете зробити в редакторі. Крім того, він надає потужні інструменти для відстеження процесів і історії запитів, а також аналітику в режимі реального часу - все це в рамках інтуїтивно зрозумілого, візуально приємного середовища розробки.
Якщо ви хочете дізнатися більше про те, на що здатний Corezoid, або у вас є ідеї для його інноваційного використання, ми будемо раді допомогти вам створити відмінний проект для вашого бізнесу! Зв'яжіться з нами прямо зараз.
No-code рішення призначені для непрофесійних розробників (Citizen Developers — користувачі в межах компанії, котрі мають доступ до візуального середовища разробки) і не вимагають ані написання коду вручну, ні знань і досвіду в галузі програмування. Будучи візуальною мовою програмування, zero-code дозволяє створювати додатки візуально, перетягуючи елементи з бібліотеки, і потребує мінімального навчання. Не використовуючи код, розробник швидше вирішує, що робить застосунок, а не як він це робить: декларативний UI описує те, що користувач має бачити в результаті, а не послідовність досягнення цього результату.
Zero-code часто називають майбутнім програмування: передбачається, що найближчими роками 80% задач і додатків буде реалізовано без необхідності написання коду.
«Майбутнє кодингу — це відсутність коду взагалі» — Кріс Ванстрат, CEO GitHub
У zero-code платформ є багато спільного з low-code рішеннями:
Переваги платформ зерокод-розробки у значній мірі збігаються з перевагами low-code підходу: краща адаптивність, зниження вартості розробки, зменшення залежності від IT і підвищення продуктивності, простота в обслуговуванні та гнучкість. Є й інші позитивні сторони zero-code:
Незважаючи на очевидні переваги zero-code розробки, власникам бізнесу необхідно розуміти приховані недоліки і ризики, пов'язані з її використанням:
Штучний інтелект робить те, що раніше здавалося неможливим: він допомагає приймати швидкі рішення і звужувати вибір, підказуючи правильні варіанти тощо. Адже при традиційній розробці для реалізації бізнес-логіки потрібно виконати дуже багато рутини, що насправді може робити машина за умови, що вона «розуміє» бізнес-завдання.
По суті, ШІ робить «грубу», «чорнову» роботу, залишаючи для людини творчі завдання. Це дає low-code/ zero-code додатковий імпульс, що дозволяє їм розвиваються дуже швидко.
Важко сперечатися зі значенням і можливостями розробки no-code, особливо коли мова йде про створення простих додатків. Zero-code платформи найкраще підходять для бізнесів, яким потрібні ефективні, готові рішення. Вони ідеально підходять для вирішення завдань на рівні конкретного відділу, наприклад, відділу продажів, фінансового або відділу кадрів, і можуть ефективно використовуватися для реалізації більш складних завдань, таких як розробка чатботів.
Ми створили Kwizbot для розробників чатботів, щоб спростити та знизити вартість процесів модифікації і підтримки, дозволяючи створювати діалоги чатбота й інтерфейси для спілкування у візуальному середовищі розробки.
Це веб-сервіс із zero-code, розроблений Evergreen, що допомагає розширити функціональність бота шляхом побудови діалогів чатбота у візуальному редакторі.
Low-code і zero-code платформи повністю змінюють процес розробки. Виключивши залежність від програмування, нетехнічні розробники й IТ-підрозділи організації можуть співпрацювати, моделювати і спільно створювати нові функціональні рішення. Це спосіб підключити бізнес до процесу розробки безпосередньо і гарантувати, що кінцевий результат відповідатиме специфічним вимогам компанії.
Якщо ви плануєте оптимізувати й автоматизувати бізнес-процеси і шукаєте найбільш відповідне рішення, хочете замовити наш готовий програмний продукт або розробити унікальну low-code/ zero-code платформу з використанням ШІ, звертайтеся до нас без вагань. Ми із задоволенням допоможемо внести інновації у ваш бізнес — просто зателефонуйте нам або заповніть форму.