Будь-яка аптека - складне комерційне підприємство, ключова особливість якого - сам продукт. Аптекам та аптечних складам доводиться працювати з величезною номенклатурою: препарати надходять у різних дозуваннях і лікарських формах, різниця у цінових пропозиціях від різних дистриб'юторів і виробників, необхідність відстежувати і переоцінювати залишки на складі, і т. п. як у будь-якому великому retail'у, але додатково присутній державний контроль за ціноутворенням і специфічні моделі властиві саме фарм. бізнесу - всі ці процеси можна і потрібно автоматизувати.
Комплексні програми для автоматизації аптек і аптечних мереж, як правило, складаються з окремих модулів, кожен із них відповідає за автоматизацію тих чи інших завдань або процесів аптек і аптечних мереж.
Ось те, з чим точно доведеться зіткнутися при автоматизації фармацевтики:
1. АТХ (анатомо-терапевтично-хімічна) або АТС (від Anatomical Therapeutic Chemical) класифікація та підбір ліків за симптомами/захворюваннями. Потрібно підтримувати відповідність із цією класифікацією. При цьому кінцевий споживач не шукає за критерієм АТХ/АТС - він шукає за симптомами або захворюваннями. Відповідно, система повинна дозволяти мати паралельно 2-3-4 дерева категорій (систем класифікації), щоб було зручно шукати потрібні ліки або товар.
2. Ціноутворення. Є товари, що продаються за різними ціновими моделями: частина - зі знижками, частина схильна до держрегулювання і не може продаватися за цінами "дорожче, ніж" або "націнка не вище, ніж Х%". Також є товари, що продаються за моделями "виробник спонсорує знижку", при яких різницю між роздрібною і економічно обґрунтованою ціною покриває постачальник.
Залежно від стадії життєвого циклу аптеки також потрібно управляти ціновою політикою. Якщо аптека тільки відкривається - в ній більше акцій. Якщо поруч з аптекою є сильний конкурент - так само.
Таким чином, ціноутворення для аптечної мережі - непросте завдання, і система автоматизації аптечного бізнесу повинна давати можливість управляти моделями ціноутворення, давати аналітику про ефективність окремих моделей і категорій товарів, і - вкрай бажано - бачити прогнози з прибутковості/збитковості перед переоцінкою.
3. Швидкі облік і перерахунок цін. В аптечних мережах застосовуються різні моделі обліку і переобліку. Це і партійний облік, і переоблік за розкладом, і переоблік залежно від зовнішніх подій (зміна курсу долара, зміна регуляторних норм і т. п.), закінчення терміну придатності товару. Відповідно, облік, переоцінка залишків, динамічне ціноутворення, оперативне дозамовлення товарів і транспортна логістика як усередині мережі, так і від постачальників, повинні бути враховані.
4. Програми лояльності та акції. Аптеки все більше переходять на знижкові та бонусні програми з персональними умовами для кожного клієнта, заснованими на його минулих покупках, ймовірних діагнозах і т. п. Для клієнта зручно отримувати персональні пропозиції на товари, котрі він часто або регулярно споживає. Для аптеки вигідно робити акційні пакети, що вигідні для клієнтів і при цьому допомагають продати необхідні товари.
5. Відкриті API та безпека. Сучасна система, з одного боку, повинна бути повністю відкрита для інтеграції з API. Наприклад, для того, щоб страхова компанія могла робити замовлення по API, а не телефонувати у кол-центр аптечної мережі. З іншого боку, важлива безпека даних і захищеність операцій.
6. Оффлайн-робота систем. Не дивлячись на те, що 4G (LTE) і 5G змінюють можливості для доступу в мережу, проблема оффлайн-роботи досі актуальна. Ваші ключові операції: робота з касою, робота програми лояльності повинні не залежати від доступу до мережі, операції повинні відбуватися навіть за відсутності сигналу, а синхронізація - у момент, коли з'єднання відновлено.
7. Вбудована система замовлення постачальникам. На даний момент імпорт і експорт прайс-листів автоматизуються за допомогою кодів Моріон - коди медикаментів у каталозі однойменної компанії. Вони є практично аналогом державних кодів і найпоширенішими на фармацевтичному ринку. Для аптеки важливо мати можливість швидко отримувати прайс-листи та формувати замовлення на підставі оптимальної ціни. Прикладами інструментів автоматизації фармзамовлень є LIKIS або його аналоги, що дозволяють здійснювати підбір постачальників за заданими критеріями: як правило, це мінімальна ціна.
8. Інтеграція з аптечними агрегаторами. Такі сервіси, як Liki24, Tabletki.ua, MedBrowse, Аптека911 та ін. Дозволяють покупцям знаходити ліки в найближчих аптеках, замовляти їх онлайн, перевіряти наявність товару або зв'язуватися з аптеками, оформляти доставку. Ви можете не тільки розміщувати свої прайс-листи та товарні пропозиції, а й моніторити активність конкурентів.
9. Підтримка програми "Доступні ліки". Якщо аптека є учасником державної програми "Доступні ліки", повинен вестися облік відшкодування вартості лікарських засобів, що пацієнти отримують у рамках цієї програми безкоштовно.
10. Підтримка касового обладнання. Можливість підключення та роботи з касовим і фіскальним обладнанням: сканери штрих-кодів, принтери етикеток, реєстратори розрахункових операцій, POS-системи та ін.
11. Інтернет-аптека. Важливо не тільки створити сайт аптеки, а ще й опрацювати всі необхідні інтеграції з уже існуючими системами обліку (наприклад, 1С) та автоматизації для своєчасного автоматичного поновлення даних, підключити CMS або ERP-систему. Усі компоненти повинні бути сумісними.
Ми підібрали для вас декілька прикладів популярних програм для автоматизації аптек, представлених на ринку України та ближнього зарубіжжя. За основу ми брали такі характеристики, як популярність ПЗ, функціональні можливості і максимальну відповідність вимогам і задачам ведення аптечного бізнесу. Давайте докладніше дізнаємося про те, що ці програми вміють.
Програмний комплекс "Аптека" - програмний продукт для автоматизації одиночних аптек і аптечних мереж. Функціональні можливості діляться на блоки:
1С: Аптека - рішення для автоматизації як одиночної аптеки або кіоску, так і мереж аптек. У варіанті "1С: Аптека для України" розширює функціональні можливості типового рішення "1С: Роздріб для України" для роботи зі специфічним асортиментом (лікарські засоби, товари медичного призначення) і бізнес-процесами (посерійного облік лікарських засобів, контроль фальсифікатів і термінів придатності, контроль правил ціноутворення і т.д.). Основні функціональні блоки:
Разом із підтримкою РІБ, програма підтримує інтеграцію з зовнішніми інформаційними та обліковими системами 1С.
Парацельс - програма для автоматизації аптек, є однією з найпопулярніших в Україні завдяки співвідношенню функціонал-ціна. Підходить для автоматизації одиночних аптек або невеликих мереж. Основні можливості програми:
На відміну від "1С: Аптека", програма була розроблена спочатку для аптек, а не роздрібної торгівлі.
Скарб - програма для автоматизації аптек і аптечних мереж із підтримкою всіх функцій обліку: від первинного приходу, реалізації і до оптимального замовлення товару. У "Скарб" автоматизація здійснюється з точки зору складського бухгалтерського обліку. Основні функціональні можливості:
Є додаткові модулі (купуються окремо), деякі обов'язкові оновлення також є платними.
АНР-Аптека - автоматизована система управління бізнес-процесами для роздрібних фармацевтичних підприємств. Реалізована на базі "1С: Підприємство 8.2", спочатку була розроблена для автоматизації аптечної мережі. Основні модулі:
Додаткові модулі, наприклад: електронні торгові накладні, управління товарними запасами, формування замовлень постачальникам, взаєморозрахунки, дисконтна програма і інші - купуються окремо.
На ринку РФ також представлено досить велику кількість програм для автоматизації аптек і аптечних мереж. Вони всі підтримують приблизно той же набір можливостей, ми обрали декілька цікавих, що відрізняються.
ІнфоАптека - підтримує маркування лікарських препаратів (одна з вимог для ведення моніторингу руху ЛП у РФ), а також:
ЮНІКО - базові можливості включають:
Сучасний фармацевтичний ринок розвивається настільки швидко, що те, що вважалося проривом ще кілька років тому, сьогодні перетворилося у стандарт.
Автоматизація фармацевтичної галузі допомагає компаніям налагодити виробництво і збут, управляти якістю продукції, налагодити комунікації з аптечними мережами й окремими торговими представниками, уникати «сірих» і непрозорих схем на ринку і багато іншого. Програми для автоматизації фармацевтики розробляються з урахуванням специфіки завдань і процесів цієї ніші: CRM-системи для фармацевтичних компаній, системи управління госпітальними продажами, ERP-системи, системи управління документообігом і т.д. CRM для фармацевтичних компаній, зокрема, дозволяють зібрати в одному інтерфейсі всі необхідні інструменти управління, а також аналітику і бази даних про лікарів лікувально-профілактичних установ і аптек.
На рівні аптек і аптечних мереж програми автоматизації допомагають підвищити ефективність роботи, швидкість і якість обслуговування клієнтів, керувати філіями, організувати спілкування співробітників, навчання і т. д. Комплексна автоматизація аптек дозволяє налагодити роботу зі складськими запасами, мати доступ до реєстрів лікарських засобів, організувати бухгалтерський облік, налагодити комунікацію з покупцями, керувати рекламними кампаніями і програмами лояльності, тощо. Також цього стосується автоматизація касових робочих місць в аптеках, системи самообслуговування, маркування препаратів при власному виробництві, автоматизація обліку руху товарів у аптеці і багато іншого.
Чи буде готове ПЗ повністю відповідати вашим побажанням? Можливо. Але що, якщо в якийсь момент ваші вимоги почнуть виходити за рамки однієї системи? Або вас зацікавить питання про те, наприклад, як створити свою інтернет-аптеку в якості сумісного доповнення до існуючого ПЗ, а такий функціонал спочатку навіть не входив у плани розробників?
Готові системи, швидше за все, будуть вас стримувати і гальмувати. Однак у разі доопрацювання залишається ризик, що з часом ваша система почне нагадувати ковдру з лоскутків або почне "сипатися", погрожуючи втратою даних, якщо ви її вже "переросли". Будь-які доопрацювання - це внесення змін у рамках вже написаного функціоналу, що завжди дорого і не завжди ефективно.
Якщо ж ви хочете досягти високих цілей, краще відразу робити ставку на власну систему - довіртеся розробці кастомного рішення. Більш того, досвідчений розробник не тільки досконально знає особливості свого ПЗ, але і бере на себе відповідальність за якість не тільки продукту, але також його впровадження та підтримки, що є перевагою рішень «під ключ».
Ми в Evergreen займаємося розробкою рішень для автоматизації бізнес-процесів, високонавантажених систем, систем з використанням штучного інтелекту і не тільки. У наших фахівців є досвід у створенні рішень різного ступеня складності в залежності від вимог бізнесу: ми враховуємо особливості кожної ніші та ваші індивідуальні побажання. Хочете дізнатися більше про наші розробки? У вас вже є конкретні ідеї, проект автоматизації вашого бізнесу або цікавить розробка інтернет-аптеки? Шукаєте нестандартний підхід, а ваші вимоги перевищують можливості систем, доступних на ринку? Звертайтеся до нас, ми із задоволенням створимо для вас відповідне рішення.
А якщо вам цікава розробка медичної інформаційної системи (МІС), читайте про це тут.